-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání




Fond partnerství

V květnu 2004, při příležitosti vstupu České republiky do EU, vyčlenilo Švýcarsko sumu 110 miliard švýcarských franků na podporu České republiky v rámci snížení hospodářských rozdílů mezi krajinami východní a západní Evropy. Hlavními cíly této podpory jsou zvyšování kvality infrastruktury a životního prostředí, zvýšení kvality zdravotní starostlivosti, rozvoj privátního sektoru, výzkum, partnerství měst a obcí a podpora aktivit nestátních neziskových organizací.

Jedním ze schválených projektů v rámci této podpory je i projekt Fond Partnerství. Fond vznikl na podporu bilaterálních vztahů mezi českými a švýcarskými institucemi podobného charakteru (nestátní neziskové organizace, univerzity, města a obce apod.).

Odkazy

The Swiss Agency for Development and Cooperation
Program švýcarsko-české spolupráce

Projekt VŠE

Vysoká škola ekonomická v Praze, VŠE, požádala v šestém cyklu programu Fond Partnerství o grant pro dílčí projekt „Přenos know-how mezi švýcarskou univerzitou s praktickou orientací výuky a přední českou univerzitou s teoretickou orientací výuky“ („Transfer of know-how between Swiss University with practical orientation and top Czech University with theoretical orientation“).

Hlavním cílem tohoto dílčího projektu je přenos know-how o praktických metodách vzdělávání na podmínky v ČR tak, aby byli absolventi všech českých vysokých škol na trhu práce konkurenceschopnější.

Je dobře známo, že vzdělávací metody na českých školách jsou vysoce teoretické a chybí zde praxe. Proto si VŠE vybrala v tomto projektu za partnera švýcarskou školu Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften, ZHAW (Curyšská vysoká škola aplikovaných věd).

ZHAW je dobře etablovaná švýcarská univerzita, která klade hlavní důraz na praxi. Její studenti pracují na případech ze skutečného světa, na reálných scénářích a vedou diskuzi přímo s manažery na vysokých pozicích v různých společnostech. Tito profesionálové a experti na univerzitě přednáší a přináší do seminářů praktické zkušenosti.

Hlavními aktivitami dílčího projektu jsou 2 semináře ve Winterthuru, kde čeští přednášející a členové vědeckého týmu získají přehled o švýcarských metodách prakticky orientovaného vzdělávání. Následně VŠE zorganizuje velkou konferenci (přibližně 80 lidí) v Praze, na kterou budou pozvány osobnosti zastávající různé funkce (v podnikání, na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, přednášející, studenti, atd.), aby dostali možnost prodiskutovat své potřeby, problémy a možnosti, jak zlepšit situaci českého vzdělávacího systému díky prakticky orientovanému přístupu ke vzdělávání.